معرفی و بیان اهداف

بخش سرپرستی ایتام
محبت و رسیدگی به یتیمانی که از نعمت پدر محرومند، بارها و بارها در آیات و روایات معصومان مورد تاکید قرار گرفته است. امیر المومنین علی علیه السلام در واپسین لحظات زندگی و در بستر شهادت، همه ما را به توجه و رسیدگی به ایتام فرا خواند.
بر این اساس از سه سال پیش موسسه خیریه راه ایمان بخشی را تحت عنوان بخش سرپرستی ایتام راه اندازی کرد. مسئولیت این بخش به عهده بانوان عضو موسسه می باشد که تا کنون سرپرستی بیش از 2000 یتیم را در نواحی محروم کشور شامل: جاسک،بندر هرمز، بندر چارک، مقام، بندر لنگه، پارسیان، آبادان، بندر خمیر، به عهده گرفته اند.

برنامه سرپرستی ایتام شامل مراحل زیر می باشد:

1- مرحله آشنایی: در این مرحله با کمک افراد معتمد محلی یا روحانیان مورد وثوق، خانواده های یتیم شناسایی شده و فرم های مربوط توسط سرپرست خانواده پر شده و مدارک مورد نیاز شامل عکس و تصویر شناسنامه همه ی اعضای خانواده، گواهی فوت، مدارک تحصیلی ایتام دانش آموز به موسسه ارسال می گردد.

2- مرحله تایید و ثبت نام: در این مرحله با بررسی دقیق، داوطلبان مورد تایید اولیه قرار می گیرند و نامشان در زمره خانواده های تحت پوشش قرار می گیرد.

3- مرحله بازدید محلی: در این مرحله با اعزام تعدادی از بانوان به منطقه، تک تک خانواده ها مورد بازدید قرار می گیرند. امکانات موجود هر خانه و شرایط زندگی یتیمان مورد بررسی قرار می گیرد و گزارش آن به گروه ارائه می گردد.

4- مرحله اختصاص کمک ها: پس از مراحل بالا و مشخص شدن وضعیت معیشتی و اقتصادی هر خانواده کمک های ذیل متناسب هر خانواده، به آن اختصاص می یابد.
الف) کمک ماهیانه جهت تهیه ارزاق: به هر یک از ایتام و نیز سرپرست ایتام، ماهیانه 30 هزار تومان بن ارزاق اختصاص می یابد که با مراجعه به فروشگاه طرف قرارداد در منطقه، خانواده ها ارزاق مورد نیاز خود را دریافت می کنند.
ب) کمک های درمانی: در صورتی که خانواده ای نیاز به درمان داشته باشد، با ارسال مدارک پزشکی به گروه درمانی، نسبت به آن اقدام می شود.
ج) در صورتی که محل سکونت خانواده ها احتیاج به تعمیر و مرمت داشته باشد، با اختصاص هزینه نسبت به آن اقدام خواهد شد.
د) با توجه به پایه ی تحصیلی فرزندان، به مناسبت های مذهبی کتاب های مناسب برایشان ارسال می شود، تا ضمن مطالعه به پرسش های تهیه شده پاسخ دهند و پاسخ را به گروه ارسال نمایند که به بهترین پاسخ ها، جایزه اختصاص می یابد.
ه) در ابتدای هر سال تحصیلی، بن لوازم التحریر به دانش آموزان یتیم اختصاص می یابد تا با مراجعه به فروشگاه های لوازم التحریر در منطقه، نیازهای خود را تامین نماید.
و) جهیزیه: ایتامی که به موقعیت ازدواج می رسند به تناسب شرایط، به هر یک کمک هزینه جهیزیه اختصاص می یابد.

گالری تصاویر

آمار و ارقام ایتام

نقاشی های ایتام

نامه و دل نوشته های ایتام

نامه و دل نوشته های ایتام

ورود به بخش نامه و دل نوشته های ایتام

اخبار و اطلاعیه های ایتام

  • بازدید ایتام جاسک- مهر 98.jpeg (6)

بازدید بانوان راه ایمان از منازل ایتام در بندر جاسک

2 آبان 1398|دیدگاه‌ها برای بازدید بانوان راه ایمان از منازل ایتام در بندر جاسک بسته هستند

بازدید از منازل ایتام در مناطق محروم ایران و نیازسنجی این مناطق، از اقدامات مستمر […]

  • کولر 2

خرید و نصب کولرهای گازی و آبی در مناطقی از سیستان

11 شهریور 1398|دیدگاه‌ها برای خرید و نصب کولرهای گازی و آبی در مناطقی از سیستان بسته هستند

از محل وجوه جمع آوری شده توسط نیکوکاران محترم خیریه راه ایمان، تعداد 154 کولر […]

  • photo_2019-03-13_12-40-59

توزیع ۵۰ دستگاه بخاری در بین خانواده‌های ایتام نیازمند بندر جاسک استان هرمزگان

22 اسفند 1397|دیدگاه‌ها برای توزیع ۵۰ دستگاه بخاری در بین خانواده‌های ایتام نیازمند بندر جاسک استان هرمزگان بسته هستند

در فصل سرد زمستان نگاه پر مهر بانیان خیر به خانه‌های ایتام گرما بخشید.

۵۰ دستگاه […]

  • photo_2019-03-13_12-23-35

توزيع گوشت و بسته‌هاى غذايى در شب ميلاد حضرت صديقه طاهره(س) بين خانواده‌هاى ايتام

22 اسفند 1397|دیدگاه‌ها برای توزيع گوشت و بسته‌هاى غذايى در شب ميلاد حضرت صديقه طاهره(س) بين خانواده‌هاى ايتام بسته هستند

هر کس در دنیا مسجدی بسازد خداوند سبحان در برابر هر وجب آن( و یا فرمود: در برابر هر ذراع آن) شهری از طلا و نقره و در و یاقوت و زمرد و زبرجد و لؤلؤ به او عطا می فرماید.»
رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم, وسائل الشیعه، ج3،ص483
وَإِذَا أَنْعَمْنَا عَلَى الْإِنسَانِ أَعْرَضَ وَنَأى بِجَانِبِهِ وَإِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ فَذُو دُعَاء عَرِیضٍ
هرگاه به انسان (غافل و بیخبر) نعمت دهیم، روى میگرداند و به حال تکبر از حق دور مىیشود; ولى هرگاه مختصر ناراحتى به او رسد، تقاضاى فراوان و مستمر (براى بر طرف شدن آن) دارد!
خداوند متعال, فصلت 51
(لَيْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَكِنَّ الْبِرَّ مَنْ آَمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآَخِرِ وَالْمَلَائِكَةِ وَالْكِتَابِ وَالنَّبِيِّينَ وَآَتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّائِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ …..)
نیکوکاری آن نیست که روی خود را به سوی مشرق و [یا] مغرب بگردانید بلکه نیکی آن است که کسی به خدا و روز بازپسین و فرشتگان و کتاب [آسمانی] و پیامبران ایمان آورد و مال [خود] را با وجود دوست داشتنش به خویشاوندان و یتیمان و بینوایان و در راه ماندگان و گدایان و در [راه آزاد کردن] بندگان بدهد.
خداوند, سوره بقره / 177
«أتحب أن یلین قلبک و تدرک حاجتک؟ ارحم الیتیم و امسح رأسه و اطعمه من طعامک یلین قلبک و تدرک حاجتک»
آیا دوست داری دلت نرم و آرزویت برآورده شود؟ بر یتیم ترحم کن و دست محبت بر سر او بکش و از غذای خود به او بخوران تا قلبت نرم و حاجتت روا گردد.
پیامبر (صلي ‌الله‌ عليه و اله), کنز العمال، ج 3
الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ ثُمَّ لاَ يُتْبِعُونَ مَا أَنفَقُواُ مَنًّا وَلاَ أَذًى لَّهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ
كسانى كه اموال خود را در راه خدا انفاق مى‏كنند، سپس در پى آنچه انفاق كرده‏اند، منّت و آزارى روا نمى ‏دارند، پاداش آنان برايشان نزد پروردگارشان (محفوظ) است‏، و بيمى بر آنان نيست و اندوهگين نمى‏ شوند.
خداوند متعال, سوره بقره آیه (۲۶۲)
إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلاَّ اللّهَ فَعَسَى أُوْلَئِكَ أَن يَكُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِينَ
مساجد خدا را تنها كسانى آباد مى ‏كنند كه به خدا و روز بازپسين ايمان آورده و نماز برپا داشته و زكات داده و جز از خدا نترسيده ‏اند پس اميد است كه اينان از راه‏يافتگان باشند.
خداوند متعال, سوره توبه آیه (۱۸)
اعلموا ان حوائج الناس الیکم من نعم الله علیکم فلاتملوا النعم فتتحول الی غیرکم
بدانید نیازمندیهای مردم که از نعمتهای الهی است پس نعمتها را افسرده نسازید که این وظیفه خدمت رسانی به دیگران محول خواهد شد.
امام حسین (علیه السلام), مستدرک الوسائل، ج‏12، ص‏ 369
من اصبح و لا یهتمّ بامور المسلمین فلیس منهم و من سمع رجلاً ینادى یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم
هر که صبح کند و اهتمامى به امور مسلمانان نداشته باشد از مسلمانان نیست، و هر که بشنود مردى به مسلمانان استغاثه کند واز آنها فریاد رسى خواهد و او را پاسخ نگوید، و به داد او نرسد، مسلمان نیست.
پیامبر گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله)

به حامیان ایتام بپیوندید

فرم حمایت از ایتام