به سنتی مبارک که از بزرگان خویش آموخته ایم هر ساله در نیمه شعبان، سالروز ولادت آخرین ذخیره خداوند(ع)، به بیمارستان‌های تهران و کرج و شهریار سر می‌زنیم و ضمن قدردانی از زحمات کادر درمانی بیمارستان، از بیماران عیادت و با هم برای آمدن آن بهار حقیقی دعا می‌کنیم.

 

شايد برايتان جالب باشد كه اين كار سابقه‌ای بيش از ٥٥ سال دارد. اولين كارت چاپ شده مربوط به سال ١٣٣٩ است، البته آن روزگاران تهران جمعيتی بسيار كمتر و بيمارستان‌های محدودی داشت.

اما شايد بپرسيد چه كسانی بنيان‌گذار اين كار خير بودند؟

حقيقت اين است كه پايه‌گذاران اين امر خير، از بازاريان و خيرين خوش‌نام آن روزگار بودند و اكثرا آذری‌های مقيم تهران، متاسفانه بسياری از بزرگانی كه در اين امر خير شركت می‌كردند از ميان ما رخت بر بسته اند و رفته اند، بعضی از گردانندگان امروزی این سنت كه سابقه‌ای بيش از نيم قرن دارد در آن روزگار كودكانی بوده اند كه با گروه‌های عيادت عازم بيمارستان‌ها می‌شدند و لذت آن روزها باعث شده است تا هم‌چنان به برافراشته بودن اين پرچم مهدوی اقدام نمايند.

در بسته‌های نايلونی به جای شكلات و آب‌نبات‌های امروزی، چند ميوه قرار داده می‌شد. چند روز مانده به نيمه شعبان، تعدادی از افراد خير در منزل يكی از خيران گرد هم می‌آمدند و ميوه‌های شسته شده را در كيسه‌های نايلونی می‌گذاردند و با روبان قرمز، آن‌ها را می‌بستند. معمولا از میوه‌های فصل استفاده می‌شد، گاهی سيب گاهی ليمو شيرين، پرتقال و… در بعضی از سال‌ها كه نيمه شعبان با فصل‌هايی مصادف می‌شد كه ميوه مناسب در دسترس نبود، از كمپوت ميوه يا گاها از بيسكويت نيز براي هديه به بيماران استفاده می‌شد.

برای هديه فرهنگی هم گاها علاوه بر پوسترها از بعضی نشريات بهره برده می‌شد؛ مثلا شماره‌های منتشر شده مجله مكتب اسلام كه آن روزگار، نشريه معتبر متدينان بود، به بيماران هديه داده می‌شد.

در محيط بيمارستان‌ها هم بزرگانی از جمع عيادت‌كنندگان، براي بيماران سخنرانی می‌كردند و معمولا شور و حالی در بيمارستان برپا می‌شد، البته سخنرانان هم با اشتياق درونی شگرفی در جمع بيماران حاضر می‌شدند.

گاهی نيز گروه عيادت با بيمارانی رو به رو می‌شدند كه بيش از چند سال بستری بودند و برای چندمين بار بود كه در نيمه شعبان، اين برنامه را شاهد بودند.

گروه عيادت گاهی در بيمارستان ها با همكاری مسئولان بيمارستان، بيماران را در جايی مانند سالن جمع می‌كردند و به سخنرانی و گفت و گو درباره امام عصر علیه السلام می‌پرداختند.

به امید خداوند امسال نیز این برنامه در روزهای جمعه، ۳۰ فروردین، در نوبت عصر و شنبه و یک شنبه، ۳۱ فروردین و اول اردیبهشت، در دو نوبت صبح و عصر اجرا می‌شود.

 

گالری تصاویر